Takip Edin
Anasayfa Köşe Sığacık! İzmir’in Şirin Köyü
KöşeManşet

Sığacık! İzmir’in Şirin Köyü

Bir Gastronomi Pazarı Olarak Sığacık Pazarı!

Çok şanslıyız ki bu topraklarda ve bu bölgede yaşıyoruz. Özellikle İzmirli olmanın ayrıcalık olduğunu bilmeyen ve bunu sürekli zikretmeyen yoktur diye düşünüyorum. Geçmişte Ankara’da yaşayan biri olarak İzmir’e geldiğimde hafta sonu kavramını çok daha iyi anladım. Öyle gezilecek yerler var ki, her hafta sonunuz dolu dolu geçiyor. Bunlardan güzel bir örnek; Sığacık ve Meşhur Sığacık Pazarı.

Başlık her ne kadar tez konusuna benzese de çok eğlenceli bir yazı olacağının garantisini verebilirim size. Bilenleriniz illa ki vardır ancak bilmeyenler için ya da kaçırdığınız noktalar varsa diye bu güzel Sığacık Pazarını bir de ben anlatmak istedim size.

Son Yıllarda Çok Popüler Oldu

Sığacık, tarihte İon medeniyetine ait 12 şehirden biri olarak biliniyor. Denizcilerin Sığacık’ı azgın fırtınalardan kurtulduğu bir sığınak olarak gördükleri için bu ismi verildiği düşünülüyor. Aynı zamanda Seferihisar, Dünya’daki Citta Slow hareketinin Türkiye’deki öncüsü. Türkiye’de bu unvanı alan ilk ilçe. Yavaş şehir felsefesi ile birlikte yerel sebzeler, yerel yiyecekler, geleneksel yemekler, pansiyonculuk son yıllarda büyük ivme kazandı. Bundan 7- 8 yıl önce sakin bir sahil kasabası olan Sığacık sinema ve dizilerde de ön plana çıktıktan sonra yerli turistin büyük ilgisini çeker oldu. Sığacık ile birlikte pazarı da popüler bir nokta oldu.

Pazar günleri Sığacık Kalesi içerisinde dar sokaklar arasında kurulan Sığacık Pazarı, Sığacık ve Sığacık civarında yaşayan kadınların ellerinden çıkan mantılar, gözlemeler, salçalar, reçeller ile donatılıyor. Öyle ki, Sığacık’da nerede, ne yenir? diye bir araştırma yapmaya gittiğimde hiç bir yer bulamadım. Nedeni ise; bu pazarda her tezgahtan bir şey alıp çıktığınızda karnınız tıka basa doymuş oluyor

Bu pazara bir kaç noktadan giriş mümkün, her girişinde de yoğun bir tezgah sırası ile karşılaşıyorsunuz. Kavak Yelleri dizisinin çekildiği evin olduğu yerden giriş yapabilirsiniz. Burada sizi hemen karadut suyu standı karşılıyor olacaktır. O sıra boyunca reçellerin ve yemeklerin olduğu stantlar pazarı boydan boya kaplıyor. Sadece stantlarda değil tabi ki, burada aynı zamanda dükkanlar da var. O dükkanların içerisinde de yemeklerinizi yiyebilir, yayık ayranlarınızı içebilirsiniz.

Sokakta Satılan Dolmalar Nefis

Burada özellikle dolmaları çok beğendim, kuru biber dolmalarını, kırmızı biber dolmaları ve patlıcan dolmalarını. Sığacık Pazarında bulunan yaprak sarmalar bana normalin biraz üzerinde ekşi geliyor. Normalde ekşi tadı severim ama bu bana biraz fazla geldi. Size tavsiyem bir adet tadarak almanız. La’dude Art Cafe önündeki dolmalar ve yaprak sarmaları ayrı bir beğendim. Ayrıca bu sokakların tatlıları da çok güzel, şu an düşünürken bile ağzımın sulandığı tel kadayıf gerçekten nefis. Nereden alırsanız alın.

Sığacık Pazarında yemeklerle birlikte organik ürünleri de bulabiliyorsunuz. Özellikle organik yumurtalar, son zamanlarda popüler olan gezen tavuk yumurtaları  ve çift sarılı yumurtalar da var. Market fiyatlarından çok daha uygun. Şöyle söylemekte fayda var, burada karnınızı güzelce doyurmak istiyorsanız, yiyecekleri tadarak alıp her stanttan beğendiğiniz yemeklerden 5’er liralık aldığınızda ve onları da kale çevresindeki çay bahçelerinde midenize indirdiğinizde nefis bir ziyafet oluyor.

Sadece Yemek Değil

Sığacık Pazarı turumuzda bir adet de nitelikli kahve dükkanı ile karşılaştık. Kahve çekirdeklerini kendileri öğütüyorlar, güzel kahve ve bitki çayları sunuyorlar. Özellikle kış aylarında sıcak bir mola vermenizi öneririm. Kale içinde değil ama Sığacık Marina’ya Ankara’dan da sevdiğim bir kahveci açıldı geçen yaz. Arabica Coffee… İyi kahve içmek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Sığacık’ın kale içerisinde renkli köşelerde, evlerin kapılarında, sokak başlarında güzel fotoğraf çekilmek isteyenler için iyi noktalar da mümkün  Kale içinde ve çevresinde buraya geldiğinizde konaklayabileceğiniz uygun fiyatta oteller de mevcut. Ancak kale dışında fiyatlar daha uygun diye düşünüyorum. Ama kale içinin de tadı bir ayrı canım:) Kısacası bir hafta sonunuzu iyi değerlendirebilmek adına ya da şehir dışından geliyorsanız huzurlu bir tatil için Sığacık’ı tercih edebilir ve bu gastronomik Sığacık Pazarında güzel lezzetlerin keyfine varabilirsiniz.

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Manşet

Kalbi Ege’de Kalanlara: İzmir Gezi Rehberi, İzmir’de Ne Yenir? 2024

Ege’nin incisi olarak adlandırılan İzmir, tarih, kültür, lezzet ve eşsiz manzaralarıyla gezmeye...

BültenManşet

Abalıoğlu Yağ, Japonya ve Uzak Doğu pazarına açılıyor!

Abalıoğlu Yağ, Uzak Doğu pazarının en önemli yiyecek ve içecek fuarı Foodex...

BültenKahveManşet

Karşıt tatların harmonisi; “Salted Caramel Latte”

Türkiye’de kahve kültürünün en önemli temsilcilerinden Tchibo, farklı aromaları birleştirdiği Mart ayı içeceği...

BültenKahveManşet

İster sütlü ister sade, her kahve tutkununa özel lezzet deneyimi; “Variazione”

Kahve uzmanı Tchibo, kahve çekirdeklerinin koyu kavrulmasıyla yoğun bir aromaya sahip yeni...