Türkiye genelinde son derece sıcak geçen bir yaz mevsimi geride kaldı.  Sonbahar aylarına girdiğimiz bu günlerde, şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden uzaklaşmak hem de Türkiye’de unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız bu yazımız tam size göre!

MANAVGAT

Tarih, doğa ve enfes lezzetlerin buluştuğu; Antalya – Side’nin Manavgat beldesi için en keyifli zamanlardan birisidir eylül ayı. Sonbaharın güzel havası, Manavgat şelalesi, az sayıda yer alan yabancı turistler ve henüz tatilini yapmayan yerli turistler ile birlikte oldukça dinlendirici bir tatil Manavgat’ta sizleri bekliyor.

SİLİFKE

Akdeniz’in eşsiz güzelliğinin gözler önüne serildiği bir başka nokta, Taşucu – Silifke. Yaz sezonunda adım atılmayacak kadar kalabalık olan, tıklım tıklım plajları ve caddeleriyle karşılaşabileceğimiz Silifke artık dinginliğin yaşandığı, ılık havası ve cam gibi deniziyle şimdi keyif sürmek isteyenleri bekliyor. Taşucu’nun tadını dolu dolu çıkartmak için daha ne bekliyorsunuz?

AMASYA

Tarihe tanıklık etmek isteyenler için, doğal güzelliğini korumaya başaran eşsiz şehirlerimizden Amasya’da bu sıralar görülmeye değer noktalar arasında. Yaz sıcaklarından sonra serin bir iklime sahip olan Amasya, tarihi ve modern hayatı bir arada sunuyor. Şehzadeler şehri Amasya’da; Şehir Müzesi, Kral Kaya Mezarlıkları, tarihi Yalıboyu Evleri ve Borabay Gölü görülmeye değer. Amasya’ya yarım saat uzaklıktaki Merzifon’da bulunan havaalanı ile ulaşım oldukça kolay! Üstelik Merzifon’da Amasya gibi tarihi öneme sahip, oldukça otantik dokuların korunduğu ve enfes lezzetlerin tadılabileceği adreslerden birisi olarak öne çıkıyor.

KARS

Son zamanlarda Doğu Ekspresi ile birlikte adını daha sık duyduğumuz illerimizden Kars’ta sonbaharda oldukça keyifli. İster Doğu Ekspresi ile anılarınızda yıllarca hatırlayacağınız bir maceraya atılın, isterseniz de Ani Harabeleri’nin eşsiz güzelliklerine tanık olun. Kars’ın meşhur yöresel tatlarını denemek bile başlı başına bir seyahat sebebi!

YEDİGÖLLER

Gelenekselleşmiş bir sonbahar durağı olsa da, gerçek bir doğa harikası Yedigöller sonbaharda görülmeden olmaz elbette. Her ne kadar sıklıkla özel günler için fotoğraf çekimlerinde kullanılsa da, Bolu Yedigöller doğa aşığı gezginler için yeri doldurulmaz bir güzellik. Rengi sararan yaprakların yerlere düştüğü, en güzel renklerin görülebileceği bu nokta adeta gerçek bir doğa harikası.

BİRGİ

İzmir’in kalabalığından uzaklaşmak, masallardaki gibi muhteşem bir yapının içerisinde zaman geçirmeyi hayal ediyorsanız Birgi tam size göre! Ödemiş’te yer alan Birgi köyü kendine has evleriyle, daracık taş sokakları ve kaldırımlarıyla sizi bu masal dünyasında hissettirebilecek ender yerlerden birisi. Yerel halkın kendi evlerinde hazırladıkları yiyeceklerden alarak kış hazırlıklarınızı da tamamlayabilirsiniz.

ŞAVŞAT

Karadeniz’in yeşilini, turuncusunu, mavisini kısacası tüm renklerini en keyifli bir şekilde görüp, duyup, tadabileceğiniz destinasyonlardan birisi de kuşkusuz Artvin / Şavşat. Eylül ayının gelmesiyle birlikte sarı ve yeşil tonlarının hakim olduğu bölgede yakalayacağınız her bir kareyi çerçeveletip bir sanat eseri gibi duvarınıza asabilirsiniz. Karadeniz’in enfes lezzetlerini tadabileceğiz Şavşat’ta, sonbahar için sizlere önerdiğimiz noktalar arasında.

GÖKÇEADA

Adını sık sık duyup, henüz Gökçeada’yı ziyaret etme fırsatınız olmadıysa elinizi çabuk tutun! Çünkü Eylül ve Ekim ayları Gökçeada için gerçek anlamda huzur ve doğaya doyabileceğiniz zamanlar! Denizin üzerinde batan güneşi izlerken dalıp gideceğiniz, her taraftan yükselen Türk Sanat Müziği eserleriyle ruhunuzu, eşsiz deniz ürünleriyle de karnınızı doyurabileceğiniz Gökçeada’da oldukça uygun fiyatlara son derece güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

(Visited 139 times, 1 visits today)

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir