Takip Edin
Anasayfa Seyahat Kuzey Kıbrıs Rehberi!
Seyahat

Kuzey Kıbrıs Rehberi!

“Akdeniz’in İncisi” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne olan yolculuğum için çok heyecanlıydım. AnadoluJet ile birlikte Kıbrıs Ercan Havaalanı’na olan yolculuğum başlamış ve çok uzun süre olmadan sona ermişti.

Gece 01.30’da sona eren Kıbhas toplu taşıma yerine, gelen tavsiyeler üzerine Pick-Up transfer şirketi ile konaklayacağım otele doğru yola çıkmıştım.

Girne’ye bir saati bulan yolculuğun sonunda nihayet otele giriş yapabildim. Gece keyifli bir uykunun ardından, sabah odama dolan güneşle birlikte Kıbrıs’ta uyanmak nasıl güzel bir duygu anlatamam. Muhteşem bir havanın dışarıda beni beklediğini gördükten sonra, hemen ilk durağımı belirleyip Girne Kalesi’ne doğru yola çıktım.

Girne Merkezi‘ne 7 km uzaklıkta olan Girne Kalesi, 7. yy’da Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için inşa edilmiş. Tıpkı Kantara Kalesi gibi önemli yapılar arasında yerini almıştır.

1373 yılında Cenevizliler kuşatması sırasında restorasyonu durdurulan kale, 1489’da Venedikliler tarafından Osmanlı topçularına karşı daha dayanıklı hale getirilmesi için restore edilmiştir. Girne Kalesi’nden sonra sıradaki durağım Bella Pais oldu.

MS 12. yy’da Roma döneminde inşa edilen yapı, gotik mimarinin çok önemli örnekleri arasında gösteriliyor. Girne merkezden 10 dakika uzaklıkta olan Girne dağlarının eteklerinde yer alıyor. Ardından sıra yemeğe geldi.

Girne Limanı’nın içerisinde bulunan Midpoint‘i öğle yemeği için tercih ettik. Hellimli hamburger inanılmaz lezzetli ve doyurucuydu. Hamburger’in yanında servis edilen Kıbrıs patatesi de oldukça başarılı diyebilirim.

Kıbrıs’ta 2. gün durağımız, ünlü Mavi Köşk oldu! 

1957 yılında İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından yaptırılan köşk iki katlı ve toplam on altı bölümden oluşuyor. Avukat olan Paolides, Orta Doğunun en büyük silah tüccarlığını yapmıştır. Baş psikopos ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Makarios’un da avukatlığını yapmıştır. Bu sayede mesleğini yasa dışı işleri gizlemek için bir kalkan edasıyla kullanmış.

Mavi Köşk ise Paolides için tam bir kale görevi görmüş. Köşk silah dağıtım noktası olmasıyla birlikte, içerisinde kadın misafirler için süt havuzundan tünellere, gizli kasalardan çok büyük bir bahçeye kadar birçok özelliğe sahip durumda. Günümüzde ise Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde müze olarak kullanılan Mavi Köşk’ü yolunuz Kıbrıs’a düştüğünde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Seyahat

Denizli Gezi Rehberi

Denizli, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Tarihi, binlerce yıl öncesine...

Seyahat

Manisa Gezi Rehberi

Manisa, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan köklü bir tarihe sahip bir şehirdir....

Seyahat

Marmaris Gezi Rehberi

Marmaris, Türkiye’nin güneybatısında Muğla iline bağlı bir tatil beldesidir. Turkuaz renkli denizi,...

Seyahat

Merzifon’da Gezilecek Yerler: Merzifon’da Ne Yenir?

Merzifon, Türkiye’nin Amasya iline bağlı bir ilçedir. Amasya’nın batısında yer alan Merzifon,...