Mevsiminde Tüketin! Sağlıkla Kalın!

İyi ve sağlıklı yaşam, yeşil sebze ve meyveler olmadan düşünülemez. Kokusu ve tadıyla yemeklerde ön plana geçip, hemen varlığını hissettiren kereviz; kelimenin tam anlamıyla bu özelliğiyle gerçek bir lider! Minik ağaçlara benzetilen, genellikle küçük büyük birçok kişinin ön yargı ile yaklaştığı ve diyet listelerinin vazgeçilmezi brokoli ise faydaları bakımından gerçek bir mucize deposu.

Tabii ki Ege’nin kızı, enginar’ın kalbinden; güveçte muhteşem bir enginar tarifini sizlerle paylaşacağız.

Kerevize bu kadar değerin verilmesi gerçekten de tesadüf değil. İçerdiği A, B, C ve E vitaminleri ile birlikte; zengin kalsiyum içeriği, metabolizmanın güçlenmesine fayda sağlıyor. Yüksek tansiyon, vücutta su toplanması, şeker hastalığı ve nezle gibi birçok problemin çözülmesine yardımcı oluyor.

Lahanagiller familyasından gelen brokoli ise İtalya ile özdeşleşmiş bir sebzedir. 1900’lü yıllarda İtalyan göçmenler Amerika’ya yolculuk ederken götürdükleri brokolinin yayılmasında önemli rol oynamışlardır. İtalyanca’da “lahana filizi” anlamına gelen “brokolo” sözcüğünden tüketilen brokoli, günümüzde en çok Çin ve Hindistan’da üretiliyor. A ve C vitaminin bulunduğu brokoli, B2, B3, B6, potasyum ve magnezyum bakımından da önemli bir sebzedir.

Vücudumuz için günlük almamız gereken vitamin ve minerallerin büyük bir bölümü 100 gram çiğ brokoliden alınabilir.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bulabileceğiniz brokoli, kereviz ve enginar hem yapabileceğiniz birçok lezzetli tarif seçeneğiyle, hem de aktarmış olduğumuz sağlığınıza olumlu yönde gerçekleşecek katkılarıyla mutlaka tüketmenizi önerdiğimiz tatlar arasında listeye en üst sıralardan giriyor.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir