Takip Edin
Anasayfa Yaşam Boyoz Dosyası
Yaşam

Boyoz Dosyası

Bizimkisi bir aşk hikayesi…

1400’lü yıllarda Türkiye’ye gelen Seferadlar tarafından mutfağımıza kazandırılan en güzel lezzetlerin başında geliyor boyoz. İlerleyen yıllarda İzmir ile özdeşleşen bu lezzet, yıllardır sofralarımızda olmazsa olmazlarından… Sabah kahvaltılarının gevrek ile birlikte onur konuklarından birisi.

Boyoz her ne kadar içerik bakımından kolay bir yiyecek gibi görünüyor olsa da, hazırlanması tamamen ustalık meselesi. Diğer böreklerden farklı olarak tahin ile hazırlanır ve kara fırında yapılıyor ise tadından doyum olmaz.

İzmir’de boyoz denildiğinde akla ilk gelen adres kuşkusuz Dostlar Fırın oluyor.
Tarihler 1983 yılını gösterdiğinde, Mustafa Akar tarafından Alsancak Kıbrıs Şehitlikleri Caddesi’nde Dostlar Fırını kuruluyor. Ürettikleri boyozlar ilk günkü gibi lezzetli. Fırınlanmış yumurta ile muhteşem bir ikili olan boyoz, zaman geçtikçe farklı çeşitlerle de lezzetine lezzet katıyor.

Alsancak Dostlar Fırını’nda: “ Ballı boyozdan ıspanaklıya, enginarlıdan çikolatalıya kadar onlarca çeşit bulunuyor.” Fırının işletmesini ise Mustafa Akar’ın ardından son üç yıldır ikinci kuşaktan Berrin Akar Rasuli üstleniyor.

Berrin hanım Alsancak Dostlar Fırını’nın bildiğimiz lezzetlerini ve geleneksel dokusunu kaybetmeden, yeni dekorasyonu ile birlikte gelecek nesillere aktarmak için büyük bir çaba sarf ediyor.

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Yaşam

İmge Kaya Sabancı’dan Mesaj Var!

Sevgili Gurme MAG Okuyucuları, Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü! Tüm emekçi...